ثبت نام / ورود
مقالات برندها تماس با ما درباره ما خرید عمده قهوه خرید عمده چای

تاریخچه قهوه


تاریخچه قهوه

همان‌طور که همه می‌دانیم، امروزه قهوه به یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌ها در دنیا تبدیل شده است که روزانه افراد بسیاری در سراسر جهان از نوشیدن و استفاده از آن لذت می‌برند. اما آیا تا به حال به این فکر افتاده اید که تاریخچه قهوه چیست؟ قهوه از کجا آمده است و چه راهی را طی کرد تا به این نقطه رسید؟ اگر ذهن شما نیز پر از این سوال‌ها است، پس ادامه مطالب را از دست ندهید. در این مقاله در نسپیرو، می‌خواهیم به بررسی تاریخچه و بیوگرافی قهوه بپردازیم و سفر آن‌ها را طی زمان بررسی کنیم.

قهوه در کجا کشف شد؟

در حقیقت، در جواب سوال تاریخچه کشف قهوه باید بگوییم که هیچ کس به طور دقیق نمی‌داند که خاستگاه اصلی قهوه کجاست و این دانه‌های اسرارآمیز اولین بار در کجا کشف شدند؛ با این حال، افسانه‌های مختلفی از خاستگاه قهوه و اولین باری که کشف شد، وجود دارد.

افسانه اتیوپی تاریخچه قهوه

  • افسانه اتیوپی

از معروف‌ترین داستان‌هایی که درباره کشف قهوه برای اولین بار گفته می‌شود، داستان پیدا کردن قهوه توسط یک گله دار بز در اتیوپی است. این افسانه می‌گوید گله دار بز به نام کالدی، برای اولین بار قهوه را در اتیوپی کشف کرد. ادامه داستان به این صورت است که کالدی، بعد از اینکه متوجه شد بزهایش بعد از خوردن میوه (توت‌های) یک درخت خاص به طور عجیب و غیرعادی پرانرژی می‌شوند و شب‌ها نمی‌خوابند، خود نیز آن را امتحان کرد و همین انرژی را در خود نیز احساس کرد.

او کشف خود را به راهب نشان داد. راهبان به این نتیجه رسیدند که این کار، کار شیطان است و دستور دادند تا دانه‌های قهوه را در آتش بریزند و بسوزانند. در این زمان بود که این دانه‌ها، بوی فوق العاده ای از خود ساطع کردند و باعث تغییر فکر راهبان شدند. آنان با دانه‌ها را در یک ظرف ریختند و با آب داغ پوشاندند؛ وقتی قهوه را نوشیدند، به این نتیجه رسیدند که قهوه می‌تواند باعث بیداری آن‌ها برای دعا شود و به آن‌ها کمک می‌کند.

افسانه یمنی تاریخچه قهوه

  • افسانه یمنی

یکی دیگر از داستان‌های بسیار معروفی که تاریخچه قهوه را مشخص می‌کند، یک داستان یمنی است که کمی هم به داستان قبلی ما در اتیوپی، مربوط است. این داستان به ما می‌گوید که راهبی یمنی که در حال سفر به اتیوپی بود، پرندگانی پرانرژی را مشاهده کرد که از دانه یک درخت خاص (همان درخت قهوه) می‌خوردند.

سپس او که در حین سفر، خسته بود، از این دانه انرژی زا مصرف کرد و همین میزان انرژی را نیز در خود احساس کرد و این باعث کشف قهوه و گسترش آن در جهان شد.

به طور کلی باید گفت قهوه بیشتر به این معروف است که راه خود را از اتیوپی به یمن باز کرد و سپس از آن‌جا به دیگر مکان‌های دنیا راه پیدا کرد و در تمام جهان همه گیر شد. گرچه این دو داستان نمی‌تواند ثابت کننده خاستگاه اصلی قهوه و اینکه قهوه در کجا کشف شد باشند، اما چیزی که کاملا مشخص است، این است که قهوه اولین بار در اتیوپی کشف شد و در قرن 15 به یمن راه یافت.

قهوه در یمن

سفر قهوه به یمن

پس از کشف قهوه، این دانه‌های پر انرژی راه خود را یمن باز کردند و از اتیوپی در آفریقا به سمت شمال یا همان یمن در عربستان راه پیدا کردند. جالب است بدانید که اولین بندری که قهوه در آن به یمن رسید، نامش موکا بود و با توجه به محبوبیت قهوه، به سرعت موکا مترادف با قهوه شد.

قهوه در یمن کشت می‌شد و در کشورهای مثل مصر، ایران و به خصوص ترکیه معروف و محبوب شد و به شهرت زیادی رسید. قهوه شروع به محبوبیت در سراسر عربستان کرد و به عنوان "شراب عربی" در بین افراد معروف شد. قهوه‌خانه‌های بسیاری در سراسر عربستان تاسیس شد که به عنوان مدرسه عالمان شناخته می‌شد؛ به این دلیل که افراد در این قهوه خانه ها با یکدیگر صحبت می‌کردند و اطلاعات جدید از یکدیگر کسب می‌کردند. اما اتفاق بعدی این بود که به دلیل اثرات قهوه، آن را ممنوعه اعلام کردند، اما در نهایت، افراد قهوه خور عدالت را به سمت خود برگرداندند و با تلاش، استفاده از قهوه را برای خود آزاد کردند.

ورود قهوه در هند

قهوه به هند راه یافت!

همان‌طور که تا حالا نیز مشخص بود، عربستان دروازه قهوه بود. تمامی قهوه‌ها در آن زمان توسط این کشور تولید می‌شد و آن‌ها دوست نداشتند کسی درخت‌های بارور قهوه را به جایی دیگر ببرد و در مکانی دیگر کشت قهوه را شروع کند. اما یک صوفی از هند که در حال سفر به مکه بود، موفق شد که هنگام بازگشت خود به هند، درخت بارور قهوه را نیز با خود به هند ببرد؛ جایی که شروع به کشت قهوه کرد.

قهوه در اروپا

قهوه وارد اروپا می شود

مقصد بعدی قهوه، اروپا است؛ جایی که قهوه سپس وارد آن می‌شود و دل افراد بسیاری را در این قاره به دست می‌آورد. افرادی که از اروپا سفر می‌کردند و جهانگردان و تاجران، به سرعت به قهوه علاقه مند شدند و در قرن 17، قهوه وارد اروپا شد و به سرعت در این قاره نیز محبوبیت بسیاری پیدا کرد.

سپس قهوه در کشور انگلستان نیز محبوبیت زیادی پیدا کرد و کافه‌های مختلفی در این کشور تاسیس شد که خصوصا برای استفاده مردان بود و برای آن‌ها تبدیل به مکانی برای صحبت درباره کار و ایده‌های جدید شده بود؛ به طوری که گفته می‌شود بیشتر ایده‌های جدید و جالب در کافه‌های انگلستان شروع شده بود. در 30 سال بعدی، تاریخچه قهوه در اروپا به این شکل ادامه یافت که این نوشیدنی به سرعت در بین کشورهای مختلف این قاره محبوبیت پیدا کرد و افراد از خرید قهوه و نوشیدن آن لذت بسیار می‌‌بردند.

قهوه در آمریکا

معرفی قهوه به آمریکا

آخرین مقصد قهوه، آمریکا است. این دانه‌ها، پس از تصاحب کامل اروپا و آسیا، شروع به معرفی به آمریکا کردند و وارد این قاره شدند. در اوایل قرن 17، هلندی ها که قبلا برای کشت قهوه در کشور خود تلاش کرده بودند و در این زمینه به دلیل آب و هوای این کشور، شکست خرده بودند، این بار یک درخت قهوه جوان را به شاه وقت فرانسه هدیه کردند. سپس یک کاپیتان فرانسوی، از پاریس دیدن کرد. این قضیه که پادشاه فرانسه درخت را به او داد یا او درخت را دزدید، معلوم نیست.

اما کاپیتان، به سمت دریای کارائیب رفت؛ جایی که بهترین آب و هوا را برای کشت قهوه دارد. او به سختی درخت قهوه را به سلامتی به آمریکا رساند و آنجا به صورت مخفیانه بین دیگر درخت‌ها کاشت. پس از گذشت سه سال، قهوه در تمام آمریکا محبوب شد و کشت و استفاده از آن به سرعت گسترش یافت.

قهوه و نقشه

تاریخچه قهوه در ایران چیست؟

تاریخچه ورود قهوه به ایران نیز چالش بر انگیز است و داستانی جذاب و شنیدنی دارد. برخی میگویند که در دوران صفویه این نوشیدنی خوش طعم توسط بازرگانان آن زمان و از طریق یمن وارد ایران شده است. همچنین در آن زمان، این نوشیدنی بیشتر در قهوه خانه ها سرو میشد. هنگامی که قهوه وارد ایران شده است، مانند ورود و معرفی آن به جهان، در ابتدا یک نوشیدنی اعیانی شناخته میشده و فقط افراد طبقه مرفه جامعه از آن استفاده میکردند. اما با گذشت زمان، دیگر استفاده از آن برای همه اقشار جامعه راحت تر شده است.

 

قهوه ای که امروز میشناسیم

قهوه راه و سفر خود را ادامه داد تا اینکه تاریخچه قهوه در جهان، به این صورت پیش رفت تا اینکه در قرن 19، در تمام جهان شناخته شده بود و کمتر مکانی بود که با این دانه‌های جذاب آشنا نبود. درحالی که خود دانه قهوه در همه جا شناخته شده بود، اما تکنیک‌های جدید دم‌آوری، دستگاه‌های قهوه ساز و تکنولوژی‌های جدید آن، آن را به طور کامل تغییر داده است. یک فلزساز پاریسی، اولین قهوه ساز را ساخت که تا امروز نیز از آن استفاده می‌شود. این پرکولاتور، به سرعت راه خود را به ایالات متحده باز کرد و در آن مکان نیز معروف شد. در طی سالیان و قرن‌های بعدی، قهوه سازها و تجهیزات قهوه بیشتری ساخته شدند و اختراع شدند و خرید قهوه ساز را به یک امر مهم برای افراد تبدیل کردند. اگر این مورد برای شما نیز مورد اهمیت است و میخواهید از یک فرد حرفه ای برای انتخاب و خرید راهنمایی بگیرید، میتوانید با ما در ارتباط باشید و تمامی سوالات خود را از آن ها بپرسید.

برای ارتباط با ما تماس بگیرید

سپس سه موج قهوه، باعث تغییر بسیار آن شدند. این سه موج، صنعت قهوه را در سطح جهان تغییر دادند و باعث به وجود آمدن قهوه تخصصی یا همان اسپشیالیتی شدند؛ به طوری که امروزه، نه تنها بالا بودن تیراژ قهوه، که کیفیت آن نیز برای افراد اهمیت بسیاری دارد.

تمامی این موارد، سفر قهوه بودند و باعث آن شدند که این دانه‌ها، به جایی که هستند رسیده باشند و به محبوب ترین نوشیدنی جهان تبدیل شوند. در این مقاله، در تلاش بودیم تا تاریخچه قهوه را به صورت کامل برای شما شرح کنیم و سفر این دانه را به شما توضیح دهیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و بتوانید از آن به خوبی استفاده کنید.