ثبت نام / ورود
مقالات برندها تماس با ما درباره ما خرید عمده قهوه خرید عمده چای

تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا


تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا

در این مطلب از نسپیرو، قصد داریم به تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا بپردازیم. با ما همراه باشید و ادامه مطالب را از دست ندهید.

قهوه عربیکا و روبوستا، دو نوع بسیار معروف قهوه هستند و دسترسی آن‌ها نیز بسیار آسان است و تقریبا در تمام قهوه فروش‌ها، می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید. در همین ابتدا باید این موضوع را به شما توضیح دهیم که قهوه، در هر مکانی که تولید شود، طعم و ویژگی‌های متفاوتی خواهد داشت. حتی قهوه‌ای که در یک زمین با زمین دیگر در یک کشور و منطقه رشد می‌کند، متفاوت است.  در ادامه با توضیح تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا همراه باشید.

تفاوت روبوستا و عربیکا

عربیکا، به عنوان محبوب‌ترین قهوه جهان شناخته می‌شود و قهوه‌ای با کیفیت بالا است. طبق آمار، حدود 60 درصد قهوه کل جهان، عربیکا می‌باشد. روبوستا یا ربوستا، نوعی قهوه است که در کشورهای مختلفی مانند آفریقا کشت می‌شود و به طور کلی، یک قهوه تلخ است که عموما برای قهوه برای اسپرسو و یا هر قهوه ای، از آن استفاده می‌کنند. همچنین از روبوستا برای تهیه قهوه‌های فوری نیز استفاده می‌شود.

تفاوت ظاهری دانه‌های روبوستا و عربیکا

یکی از تفاوت‌های بسیار زیادی که قهوه عربیکا و روبوستا دارند، تفاوت دانه‌های آن‌هاست. دانه روبوستا، کوچک‌تر از عربیکا است و شکلی گردتر دارد؛ همچنین دارای رنگی تیره‌تر و قهوه‌ای تر می‌باشد. از آن طرف، یک دانه قهوه عربیکا، به طور کلی بزرگ‌تر از روبوستا است و مانند یک دان ربوستا، گرد نیست.

تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا

مقایسه طعم و میزان کافئین روبوستا و عربیکا

با وجود تفاوت در منطقه کشت قهوه، قهوه عربیکا، عموما طعمی نرم و شیرین‌تر دارد که عموما می‌تواند با نت‌های شکلاتی و شکر همراه باشد. عربیکا می‌تواند براساس خاستگاه خود، طیف طعمی وسیعی داشته باشد.

از آن طرف روبوستا طعمی تلخ و تندتر از عربیکا دارد و بیشتر به عنوان قهوه‌ای با میزان تلخی بالا شناخته می‌شود.

یکی از مهم‌ترین و بیشترین تفاوت‌هایی که این دو گونه قهوه دارند، میزان کافئین موجود در آنهاست. به طور عمومی، میزان کافئین قهوه روبوستا، تقریبا دو برابر قهوه عربیکا است.

عطر عربیکا در مقابل روبوستا

  1. عطر قهوه عربیکا: ویژگی‌هایی که قهوه عربیکا از محیط خود می‌گیرد، بیشتر است. به همین دلیل طیف بسیار گسترده‌ای از عطر یا همان آروما و طعم‌هایی پیچیده و بسیار متفاوت دارد. به طور کلی عربیکا به عنوان یک قهوه با عطر بیشتر شناخته شده است.
  2. عطر قهوه روبوستا: از طرفی دیگر، قهوه روبوستا هنگامی که رست نشده است، رایحه آجیلی دارد اما وقتی فرایند رست انجام شد، ممکن است عطری سوخته و یا حتی چوبی داشته باشد.

تفاوت محل کشت و قیمت

قهوه روبوستا را می‌توان در ارتفاع کم کشت و پرورش داد. این نوع قهوه، زیاد در معرض آفت نیست و می‌توان میزان بسیار زیادی از آن را در منطقه کوچکی کشت کرد. تمامی این موارد، باعث شده‌اند که قیمت آن کاهش پیدا کند و از قهوه عربیکا کمتر باشد. به همین دلیل ممکن است برخی افراد، خرید قهوه روبوستا را نسبت به گونه دیگر محبوب قهوه یا همان عربیکا، ترجیح دهند.

از آن طرف، قهوه‌های عربیکا، باید در ارتفاع بالا رشد کنند و نیاز به آب و هوای تقریبا سرد دارند. همچنین برای رشد درخت قهوه عربیکا، نیاز است که خاک، مرغوب باشد و آفتاب و رطوبت به اندازه کسب کنند. با توجه به تمامی این سختی‌ها در رشد و پرورش قهوه عربیکا، در نهایت قهوه‌ای با کیفیت بالا تولید می‌شود که قیمت آن نیز بالاتر است. به طور کلی، اینگونه گفته می‌شود که قیمت و همچنین کیفیت قهوه عربیکا بالاتر از روبوستا است. اگر جزو افرادی هستید به کیفیت بسیار اهمیت می‌دهند و برای آنها این موضوع اولویت است، ممکن است از خرید قهوه عربیکا، تجربه خوبی کسب کنید و آن را دوست داشته باشید.

در نهایت باید به این موضوع نیز اشاره کنیم که قهوه روبوستا، میزان اسیدیته یا اسیدیتی کمتری نسبت به روبوستا دارد.

در این مقاله، به بررسی تفاوت قهوه عربیکا و روبوستا پرداختیم و در تلاش بودیم تا اطلاعات را تا جای ممکن کامل و شفاف، با این وجود به صورت خلاصه توضیح دهیم تا خوانایی بالایی داشته باشد و به راحتی بتوانید به جواب سوال‌های خود درباره تفاوت روبوستا و عربیکا برسید.

درباره تفاوت طعمی روبوستا و عربیکا توضیح دادیم و درباره عطر و طعم، کافئین و خاستگاه های قهوه عربیکا و روبوستا صحبت کردیم و در ادامه مطالب را با میزان اسیدیته این دو نوع قهوه پایان دادیم.

در نهایت، باید بگوییم که در فروشگاه نسپیرو، شما می‌توانید انواع قهوه را تهیه کنید و خرید قهوه را با تنوع بالا در سایت انجام دهید.

منابع: +