ثبت نام / ورود
مقالات برندها تماس با ما درباره ما خرید عمده قهوه خرید عمده چای

انواع چای


انواع چای

چای یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های جهان است که از برگ‌های گیاه چای (Camellia sinensis) تهیه می‌شود. این گیاه بومی آسیای شرقی است و قدمت آن به بیش از 5000 سال پیش می‌رسد. امروزه چای در سراسر جهان کشت می‌شود و انواع مختلفی از آن وجود دارد. چای در انواع مختلفی وجود دارد که هر کدام طعم و عطر منحصر به فرد خود را دارند. در این مقاله در نسپیرو می‌خواهیم انواع چای را به شما توضیح دهیم و درباره آن به شما توضیحاتی ارائه دهیم؛ پس در ادامه با ما همراه باشید.

به طور کلی، مدل‌های معروف و اصلی چای عبارتند از چای سیاه، چای سبز، چای اولونگ و چای سفید. در این مقاله اما برخی از مدل‌های کمتر شناخته شده چای را نیز با یکدیگر بررسی می‌کنیم و درباره آن‌ها و خصوصیاتشان به شما اطلاعاتی را ارائه می‌دهیم.

همه چای‌ها از یک گیاه هستند!

درست متوجه شدید. درست است که در این مقاله می‌خواهیم انواع چای را با یکدیگر بررسی کنیم، اما باید به یک نکته بسیار مهم دقت کنید. تمام چای‌ها، در حقیقت از برگ‌های گیاه کاملیا سیننسیس تولید می‌شوند. این گیاه دو نوع دارد. اولین مدل آن camellia sinensis var. Sinensis است که در چین و کشورهای شرقی کشت می‌شوند و دارای طعم و کاراکترهای نرم تر است. از آن طرف، نوع دیگر، camellia sinensis var. Assamica است که بیشتر در هند کشت می‌شود و طعمی قوی و تندتر دارد.

انواع مدل‌های مختلف چای، همگی از این گیاه تولید می‌شوند و تفاوت در نوع کشت، مکان کشت و نحوه آماده سازی آن باعث تفاوت در آن و ساخت انواع مدل‌های چای می‌شوند. امروزه 6 نوع اصلی چای وجود دارد که هرکدام خصوصیات خود را دارند.

انواع چای

در همین ابتدا باید این موضوع را به شما بگوییم که چای را می‌توانیم براساس عوامل مختلفی تقسیم بندی کنیم و به مدل‌های مختلف تبدیل کنیم. در این قسمت انواع چای را براساس عوامل مختلف به شما توضیح می‌دهیم.

  • چای سیاه

بیشتر افراد، وقتی حرف از چای زده می‌شود، این نوع چای را در ذهن خود تصور می‌کنند و بیشتر با این نوع چای آشنا هستند. وقتی حرف از خرید چای و استفاده از آن زده می‌شود، ناخودآگاه چای سیاه به ذهن می‌آید. چای سیاه معمولاً دارای کافئین نسبتاً بالایی است و به صورت تقریبی به اندازه نصف قهوه کافئین دارد. این چای رنگ تیره و مسی دارد و طعم آن قوی تر از دیگر مدل‌های چای است.

چای سیاه

  • چای سبز

یکی دیگر از انواع مدل‌های معروف و اصلی چای که افراد بسیاری از آن استفاده می‌کنند، چای سبز است. این مدل چای نیز از گیاه کاملیا سیننسیس تولید می‌شود. این چای رنگی سبز یا زرد دارد و طعم ملایم تری نسبت به دیگر مدل‌های چای دارد. محتوای کافئین این مدل چای، به طور تقریبی نصف میزان کافئین چای سیاه است.

عکس چای سبز

  • چای سفید

چای سفید یک چای لطیف و کم فرآوری شده است که به شدت مورد توجه افراد خبره است و متخصصان و یا حتی افراد تازه کار در دنیای چای از آن لذت می برند. چای سفید سبک است و طعمی ملایم با ظاهری شفاف و تمیز دارد. چای سفید محتوای کافئین بسیار کمی دارد. شکل این چای، به شکل نقره ای است و برخی از آن‌ها، به مدل‌های سوزنی و نقره ای معروف هستند. اگرچه برخی از چای های نقره ای ممکن است کمی کافئین بیشتری داشته باشند.

عکس چای سفید

  • چای اولونگ

چای اولونگ نیز یکی دیگر از انواع چای ها است. این مدل چای، یک چای نیمه اکسیده شده است و رنگ آن می‌تواند از رنگ زرد کم رنگ تا کهربایی متغیر باشد. بسیاری از اولونگ‌ها را می‌توان چندین بار و با تفاوت‌های بسیار کمی دم کرد. چای اولونگ، بیشتر در کشور تایوان و چین تولید می‌شود. تایوان کشوری است که به خاطر اولونگ‌های خاصی که دارد معروف است.

چای اولونگ

  • چای پوئر

چای پوئر یا همان Pu-erh یک چای قدیمی و نیمه تخمیر شده است که از نظر خصوصیات خود، کمی شبیه به چای سیاه است. این دمنوش، رنگ قهوه ای مایل به مشکی دارد و بدنه ای پر و طعمی غنی، خاکی و بسیار رضایت بخش دارد. چای های Pu-erh نسبتا سرشار از کافئین هستند و تقریباً به اندازه چای سیاه (نصف یک فنجان قهوه) هستند.

  • چای بنفش

چای بنفش نوع یک مدل چای جدید است و تنها چندین سال است که به صورت تجاری در دسترس افراد مختلف است. این چای از یک گیاه چای برگ‌های بنفش کمیاب تولید می‌شود که در منطقه آسام هند به صورت وحشی رشد می‌کند. امروزه چای بنفش عمدتا در کنیا، آفریقا تولید می‌شود. این مدل چای، یک بدنه سبک و طعم ملایمی دارد و کافئین آن بسیار کم است و میزان آنتی اکسیدان بالایی دارد.

  • چای ماچا

ماچا نوعی پودر سبز است که در ژاپن رایج بسیار رایج است و امروزه افراد بسیاری در سراسر جهان نیز از آن استفاده می‌کنند. چای ماچا را می‌توان به صورت تنهایی و با حل کردن آب در آن مصرف کرد و یا همچنین می‌توان آن را به لاته، اسموتی و محصولات دیگر اضافه کرد و به این صورت از آن استفاده کرد. ماچا طعمی ملایم و غنی با نت‌های اومامی و فقط کمی تلخی دارد.

عکس چای ماچا

  • چای ماته

چای ماته یک نوشیدنی چای مانند است که از یک گیاه بومی در آمریکای جنوبی تهیه می‌شود. اگرچه گیاه ماته با گیاه کاملیا سیننسیس ارتباطی ندارد، اما محتوای کافئینی دارد. ماته به صورت سنتی در یک کدوی توخالی با اضافه کردن برگ ها و آب داغ به کدو تهیه می شود تا دم بکشد. در بسیاری از کشورهای آمریکای جنوبی، چای ماته با نوشیدن و پر کردن مجدد همان کدویی که از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود، بین گروهی از دوستان تقسیم می‌شود.

  • دمنوش

شاید شنیدن نام دمنوش در این قسمت برای شما تعجب آور باشد، اما باید بدانید که دمنوش نیز یک نوع چای محسوب می‌شود. دمنوش‌ها تنوع بالایی دارند و می‌توانید با مواد بسیار مختلفی انواع دمنوش گیاهی یا همان دمنوش را تهیه کرد و از مزایای بسیاری که این نوع چای‌ها دارند، نهایت استفاده را برد.

  • چای رویبوس

رویبوس نوع خاصی از چای گیاهی است که از گیاه بومی آفریقای جنوبی تهیه می‌شود. این چای‌ها گاهی اوقات به عنوان چای قرمز یا چای بوته ای قرمز نیز شناخته می‌شوند و به طور طبیعی فاقد کافئین است. رویبوس بدنی کاملا شبیه به چای سیاه دارد که آن را برای افرادی که از چای سیاه لذت می برند اما به دنبال پرهیز از کافئین هستند، گزینه خوبی است. شیرینی طبیعی دلپذیری دارد و در هر صورتی، چه تنهایی و یا چه در کنار مواد دیگر نیز خوشمزه است.

در این مقاله، مدل‌های مختلف چای را با یکدیگر بررسی کردیم و درباره انواع آن به شما توضیحاتی را ارائه دادیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و این نکات به شما کمک کنند تا بتوانید یک نوع چای که مناسب شماست را انتخاب کنید و به راحتی بتوانید آن را از یک مکان معتبر تهیه کنید. در صورتی که درباره انواع چای سوالی دارید، می‌توانید با ما تماس بگیرید و سوالات خود را در این باره از ما بپرسید.