ثبت نام / ورود
مقالات برندها تماس با ما درباره ما خرید عمده قهوه خرید عمده چای

توضیح انواع درجه آسیاب قهوه


توضیح انواع درجه آسیاب قهوه

یکی از مهم‌ترین قدم‌هایی که برای تهیه پودر قهوه باید طی کنید، این است که به درجه آسیاب قهوه دقت کنید. حتی اگر دانه قهوه نیز بخرید، باید آن را در خانه آسیاب کنید. عموما به میزان آسیاب کردن دانه‌های قهوه، درجه آسیاب می‌گویند.

چیزی که دقت کردن به درجه آسیاب را مهم می‌کند، این است که هر دستگاه قهوه‌ساز، به یک نوع قهوه، با آسیاب مختلف نیاز دارد. در این مقاله در نسپیرو، می‌خواهیم به توضیح انواع میزان آسیاب قهوه و اینکه هر کدام برای چه دستگاه مناسب است بپردازیم. دقت کنید که در هر قسمت که سوالی دارید و نیاز به راهنمایی در رابطه با قهوه دارید، به سرعت با ما تماس بگیرید و از ما به صورت رایگان مشاوره دریافت کنید.

تماس با مشاور قهوه

چرا در نظر گرفتن میزان آسیاب قهوه، مهم است؟

همان‌طور که گفتیم، هر دستگاه قهوه ساز و هر روش دم‌آوری قهوه، به یک درجه آسیاب خاص نیاز دارد. همچنین اندازه آسیابی که برای قهوه استفاده می‌کنید، بر طعم آن نیز تاثیر گذار است. در حقیقت میزان درشت یا ریز بودن پودر قهوه، به سرعت عبور آب هنگام دم آوری تاثیر می‌گذارد و این مسئله نیز، مستقیما تاثیر خود را در طعم قهوه نشان می‌دهد و بر قدرت و میزان تلخی و به طور کلی، تمام ویژگی‌های طعمی آن تاثیر بسیار زیادی دارد.

این مورد، نه تنها بر طعم و عطر نهایی قهوه، همچنین بر زمانی که برای دم‌آوری قهوه لازم است نیز تاثیر دارد.

انواع درجه بندی آسیاب قهوه برای قهوه سازها

 

درجه‌های مختلف آسیاب قهوه

  • فرنچ پرس؛ آسیاب درشت

فرنچ پرس بیشتر برای تهیه قهوه فرانسه استفاده میشود. برای تهیه قهوه در فرنچ پرس، از این نوع آسیاب استفاده می‌کنند. همچنین استفاده از آسیاب درشت قهوه، باعث می‌شود که قهوه از فیلتر دستگاه رد نشود و نوشیدنی شما، پر از پودر قهوه نباشد. فرنچ پرس، یک ابزار بسیار ساده است و با استفاده از آن، می‌توانید به راحتی یک نوشیدنی خوش طعم داشته باشید.

در درجه آسیاب کورس، قهوه بسیار آسیاب نمی‌شود و شکل قهوه، درشت است و می‌توانید تکه‌های قهوه را در آن تشخیص دهید (شبیه نمک دریا). اگر قهوه را به این میزان آسیاب کنید، آب به سرعت از بین آن حرکت می‌کند و فقط مقداری از طعم آن را می‌گیرد. به همین دلیل، برای اینکه طعم خوبی با استفاده از این درجه آسیاب به دست آورید، باید قهوه را برای مدت زمان طولانی‌تری دم کنید.

درجه آسیاب کورس یا درشت قهوه

  • پور اور؛ درشت ولی کمی ریز

بهترین درجه آسیاب برای استفاده در دستگاه‌های قهوه ساز پور اور، ریز تر از درجه کورس است. درجه آسیاب درشت ولی کمی ریز، مانند درجه کورس است اما کمی ریز و نرم‌تر از آن به نظر می‌رسد.

به این نیز دقت کنید که دستگاه‌های پور اور، تنوع بالایی دارند و تعداد آن‌ها زیاد است و هر کدام از آن‌ها به آسیاب کمی متفاوت‌تر نیاز دارند. می‌توانید از این درجه استفاده کنید و در صورتی که طعم نهایی قهوه، مورد پسند شما نبود، کمی آن را تغییر داده و امتحان کنید تا به نتیجه عالی برسید.

به این مورد نیز دقت کنید که قهوه هر چقدر کمتر آسیاب شود، به میزان زمان بیشتری برای دم‌آوری نیاز دارد و به عکس، هر چقدر بیشتر آسیاب شود، باید زمان کمتری برای دم‌آوری طی کند.

درجه آسیاب متوسط درشت قهوه

سایفون، آئروپرس؛ درجه آسیاب متوسط

قهوه ساز سایفون، به یک قهوه با درجه آسیاب متوسط نیاز دارد. سایفون عموما از یک فیلتر استفاده می‌کند. اگر قهوه بسیار ریز باشد، باعث می‌شود که از آن فیلتر رد شده و در فنجان نوشیدنی شما ریخته شود. به همین دلیل انتخاب این درجه آسیاب بسیار مناسب و خوب است.

اگر برای تهیه قهوه در آئروپرس از این نوع قهوه استفاده می‌کنید، بالای 3 دقیقه، زمان دم‌آوری مناسب برای آن می‌باشد. قهوه‌سازهایی که سر آن‌ها مخروطی شکل و آن‌هایی که  است نیز این درجه آسیاب خوب است.

قهوه با درجه آسیاب متوسط، شکلی شبیه به شن دارد.

آسیاب متوسط قهوه

  • اسپرسوساز و موکاپات؛ درجه آسیاب ریز

برای تهیه اسپرسو در موکاپات، می‌توانید از درجه آسیاب ریز استفاده کنید. در اسپرسوسازهای روگازی مانند موکاپات، زمانی که برای دم‌آوری قهوه نیاز است، نسبتا کم است. به همین دلیل نیز درجه آسیاب قهوه برای موکاپات و به طور کلی قهوه اسپرسو، یک قهوه با آسیاب متوسط است. اما اگر قهوه شما در نهایت بسیار قوی و تلخ بود، می‌توانید آسیاب کمتری را امتحان کنید.

میزان درجه مناسب آسیاب قهوه اسپرسو، بسیار مهم و حساس است. اگر مقدار بسیار کمی آسیاب آن متفاوت باشد، می‌تواند طعم متفاوتی داشته باشد. به همین دلیل برای خرید قهوه اسپرسو و یا آسیاب دان قهوه برای اسپرسو، باید به این موارد توجه کنید. همچنین این نکته نیز مهم است که می‌توانید مدل‌های مختلف را تست کرده و سپس انتخاب کنید.

آسیاب ریز قهوه

  • قهوه ترک؛ درجه آسیاب بسیار ریز

برای اینکه یک قهوه ترک در جذوه آماده کنید، باید قهوه را به میزان بسیاری ریز کنید. قهوه‌ای که با این میزان درجه آسیاب شده است، شبیه آرد یا پودر شکر است. برای اینکه قهوه به این میزان آسیاب شود، شما به یک آسیاب قهوه با کیفیت و خوب نیاز دارید تا به این میزان قهوه را آسیاب کند.

زمان آماده سازی قهوه ترک سریع است. به همین دلیل این درجه آسیاب برای آن بسیار مناسب است.

آسیاب بسیار ریز قهوه

درجه آسیاب قهوه برای انواع قهوه ساز

در این بخش بیایید انواع قهوه ساز را به سه بخش صنعتی، نیمه صنعتی و خانگی طبقه بندی کنیم و میزان آسیاب قهوه برای هر یک را توضیح دهیم و بررسی کنیم.

1. درجه آسیاب قهوه برای قهوه ساز خانگی

انواع مختلفی از قهوه سازهای خانگی در بازار وجود دارد که هر کدام از آنها نیز به یک آسیاب قهوه مناسب و متفاوت خود را نیاز دارند. با دانستن بهترین درجه آسیاب قهوه برای دستگاه خانگی، هم میتوانید بهترین مدل را برای استفاده خانگی خریداری کنید و هم میتوانید بهترین قهوه ها را تهیه کنید.

برای شروع بیایید بهترین درجه اسیاب قهوه برای اسپرسو ساز خانگی را بررسی کنیم. این قهوه سازها به دلیل قدرت و فشار کمتر نسبت به مدل های صنعتی، به قهوه آسیاب شده متوسط تا درشت نیاز دارند. درجه آسیاب مناسب برای اسپرسو ساز خانگی، شبیه به نمک دریایی است. در ادامه قهوه‌سازهای دمی خانگی مانند فرنچ پرس و قهوه‌ساز فیلتری نیز از قهوه آسیاب‌شده درشت استفاده می‌کنند. اما باید دقت کنید که مدل های قهوه ساز برای استفاده در منزل بسیار زیاد هستند و به دلیل تنوع بالا، باید حتما دقت کنید و مناسبترین درجه آسیاب را انتخاب کنید.

اسپرسو ساز

2. درجه آسیاب قهوه برای قهوه ساز نیمه صنعتی

درجه آسیاب قهوه برای اسپرسو سازهای نیمه‌صنعتی، بسیار ریز و شبیه به مدل های صنعتی است. با این تفاوت که ممکن است به دلیل قدرت و فشار کمتر دستگاه، نیاز به تنظیم کمی درشت‌تر ذرات قهوه باشد. بهترین درجه آسیاب قهوه برای دستگاه نیمه صنعتی و میزان آسیاب پیشنهادی، قهوه های ریز تا متوسط هستند. قهوه‌سازهای نیمه‌صنعتی دمی نیز مانند موکاپات، از قهوه آسیاب‌شده متوسط تا ریز استفاده می‌کنند. اما هر قهوه سازی از این دسته میخرید، به دلیل تنوع بسیار بالا در بازار، حتما بررسی کنید و بهترین میزان آسیاب را بر اساس محصول مورد نظر خودتان انتخاب کنید.

3. درجه آسیاب قهوه برای قهوه ساز صنعتی

درجه آسیاب مناسب برای اسپرسو ساز های صنعتی می تواند متفاوت باشد. اما به طور کلی برای آن ها، به قهوه‌ای با آسیاب بسیار ریز نیاز دارید. ذرات قهوه باید به اندازه‌ای ریز باشند که آب با فشار از میان آن‌ها عبور کند و عصاره قهوه را استخراج کند.

دسته بندی انواع قهوه ساز به این سه بخش، میتواند کمی ناکامل باشد و شامل برخی از معروفترین و پر استفاده ترین دستگاه ها در دنیا نشود، اما خوب است که این مدل را نیز بررسی کنید و با آن آشنا باشید تا بهترین را انتخاب کنید. در نهایت اما پیشنهاد میکنیم که حتما هنگام خرید، از مسئول فروش سوال کنید و درجه آسیاب قهوه را بررسی کنید.