ثبت نام / ورود
مقالات برندها تماس با ما درباره ما

توضیح انواع درجه آسیاب قهوه


توضیح انواع درجه آسیاب قهوه

  • ۱۷ آذر ۱۴۰۲
  • 251

یکی از مهم‌ترین قدم‌هایی که برای تهیه پودر قهوه باید طی کنید، این است که به درجه آسیاب قهوه دقت کنید. حتی اگر دانه قهوه نیز بخرید، باید آن را در خانه آسیاب کنید. عموما به میزان آسیاب کردن دانه‌های قهوه، درجه آسیاب می‌گویند.

چیزی که دقت کردن به درجه آسیاب را مهم می‌کند، این است که هر دستگاه قهوه‌ساز، به یک نوع قهوه، با آسیاب مختلف نیاز دارد. در این مقاله در نسپیرو، می‌خواهیم به توضیح انواع میزان آسیاب قهوه و اینکه هر کدام برای چه دستگاه مناسب است بپردازیم.

چرا در نظر گرفتن میزان آسیاب قهوه، مهم است؟

همان‌طور که گفتیم، هر دستگاه قهوه ساز و هر روش دم‌آوری قهوه، به یک درجه آسیاب خاص نیاز دارد. همچنین اندازه آسیابی که برای قهوه استفاده می‌کنید، بر طعم آن نیز تاثیر گذار است. در حقیقت میزان درشت یا ریز بودن پودر قهوه، به سرعت عبور آب هنگام دم آوری تاثیر می‌گذارد و این مسئله نیز، مستقیما تاثیر خود را در طعم قهوه نشان می‌دهد و بر قدرت و میزان تلخی و به طور کلی، تمام ویژگی‌های طعمی آن تاثیر بسیار زیادی دارد.

این مورد، نه تنها بر طعم و عطر نهایی قهوه، همچنین بر زمانی که برای دم‌آوری قهوه لازم است نیز تاثیر دارد.

انواع درجه بندی آسیاب قهوه برای قهوه سازها

 

درجه‌های مختلف آسیاب قهوه

  • فرنچ پرس؛ آسیاب درشت

برای تهیه قهوه در فرنچ پرس، از این نوع آسیاب استفاده می‌کنند. همچنین استفاده از آسیاب درشت قهوه، باعث می‌شود که قهوه از فیلتر دستگاه رد نشود و نوشیدنی شما، پر از پودر قهوه نباشد. فرنچ پرس، یک ابزار بسیار ساده است و با استفاده از آن، می‌توانید به راحتی یک نوشیدنی خوش طعم داشته باشید.

در درجه آسیاب کورس، قهوه بسیار آسیاب نمی‌شود و شکل قهوه، درشت است و می‌توانید تکه‌های قهوه را در آن تشخیص دهید (شبیه نمک دریا). اگر قهوه را به این میزان آسیاب کنید، آب به سرعت از بین آن حرکت می‌کند و فقط مقداری از طعم آن را می‌گیرد. به همین دلیل، برای اینکه طعم خوبی با استفاده از این درجه آسیاب به دست آورید، باید قهوه را برای مدت زمان طولانی‌تری دم کنید.

درجه آسیاب کورس یا درشت قهوه

  • پور اور؛ درشت ولی کمی ریز

بهترین درجه آسیاب برای استفاده در دستگاه‌های قهوه ساز پور اور، ریز تر از درجه کورس است. درجه آسیاب درشت ولی کمی ریز، مانند درجه کورس است اما کمی ریز و نرم‌تر از آن به نظر می‌رسد.

به این نیز دقت کنید که دستگاه‌های پور اور، تنوع بالایی دارند و تعداد آن‌ها زیاد است و هر کدام از آن‌ها به آسیاب کمی متفاوت‌تر نیاز دارند. می‌توانید از این درجه استفاده کنید و در صورتی که طعم نهایی قهوه، مورد پسند شما نبود، کمی آن را تغییر داده و امتحان کنید تا به نتیجه عالی برسید.

به این مورد نیز دقت کنید که قهوه هر چقدر کمتر آسیاب شود، به میزان زمان بیشتری برای دم‌آوری نیاز دارد و به عکس، هر چقدر بیشتر آسیاب شود، باید زمان کمتری برای دم‌آوری طی کند.

درجه آسیاب متوسط درشت قهوه

سایفون، آئروپرس؛ درجه آسیاب متوسط

قهوه ساز سایفون، به یک قهوه با درجه آسیاب متوسط نیاز دارد. سایفون عموما از یک فیلتر استفاده می‌کند. اگر قهوه بسیار ریز باشد، باعث می‌شود که از آن فیلتر رد شده و در فنجان نوشیدنی شما ریخته شود. به همین دلیل انتخاب این درجه آسیاب بسیار مناسب و خوب است.

اگر برای تهیه قهوه در آئروپرس از این نوع قهوه استفاده می‌کنید، بالای 3 دقیقه، زمان دم‌آوری مناسب برای آن می‌باشد. قهوه‌سازهایی که سر آن‌ها مخروطی شکل و آن‌هایی که  است نیز این درجه آسیاب خوب است.

قهوه با درجه آسیاب متوسط، شکلی شبیه به شن دارد.

آسیاب متوسط قهوه

  • اسپرسوساز و موکاپات؛ درجه آسیاب ریز

برای تهیه اسپرسو در موکاپات، می‌توانید از درجه آسیاب ریز استفاده کنید. در اسپرسوسازهای روگازی مانند موکاپات، زمانی که برای دم‌آوری قهوه نیاز است، نسبتا کم است. به همین دلیل آسیاب متوسط قهوه، می‌تواند مناسب باشد. اما اگر قهوه شما در نهایت بسیار قوی و تلخ بود، می‌توانید آسیاب کمتری را امتحان کنید.

میزان آسیاب قهوه‌ای که برای اسپرسو استفاده می‌کنید، بسیار مهم و حساس است. اگر مقدار بسیار کمی آسیاب آن متفاوت باشد، می‌تواند طعم متفاوتی داشته باشد. به همین دلیل برای خرید قهوه اسپرسو و یا آسیاب دان قهوه برای اسپرسو، باید به این موارد توجه کنید. همچنین این نکته نیز مهم است که می‌توانید مدل‌های مختلف را تست کرده و سپس انتخاب کنید.

آسیاب ریز قهوه

  • قهوه ترک؛ درجه آسیاب بسیار ریز

برای اینکه یک قهوه ترک در جذوه آماده کنید، باید قهوه را به میزان بسیاری ریز کنید. قهوه‌ای که با این میزان درجه آسیاب شده است، شبیه آرد یا پودر شکر است. برای اینکه قهوه به این میزان آسیاب شود، شما به یک آسیاب قهوه با کیفیت و خوب نیاز دارید تا به این میزان قهوه را آسیاب کند.

زمان آماده سازی قهوه ترک سریع است. به همین دلیل این درجه آسیاب برای آن بسیار مناسب است.

آسیاب بسیار ریز قهوه

منابع: ++


نظرات کاربران

فرم ارسال نظر